15 lipca 2018

Jak zorganizować garaż?

Twój garaż to graciarnia? Chciałbyś zmienić ten stan? Zobacz jakie my mamy sposoby na porządki w garażu.
Garaż z reguły to pomieszczenie, które rządzi się własnymi prawami. Chaos jest tam czymś normalnym. Wrzucamy tam wszystko czego nie chcemy w naszym domu lub nie jest nam aktualnie potrzebne. Ale wystarczy nam trochę samozaparcia, kreatywności i pilnowania samego siebie żeby zaprowadzić tam porządek, który nie będzie tylko chwilowy. Dzięki temu artykułowi poznasz sposoby żeby zorganizować nasz garaż.

Najważniejsze: Posprzątaj garaż

Przed zorganizowaniem miejsca w garażu najpierw powinniśmy go odświeżyć i przy okazji przejrzeć rzeczy które tam zgromadziliśmy na przestrzeni czasu. Nie wszystko co się tam znajduje jest nam potrzebne, wiec warto wyrzucić to co zbędne według zasady: nie pamiętam, że to mam, więc prawdopodobnie nie jest mi to potrzebne.  Musisz pamiętać, że im mniej rzeczy, tym lepiej.
Teraz przejdźmy do planu sprzątania garażu
Najpierw musimy usunąć wszystkie przedmioty, żeby mieć przestrzeń potrzebną nam do pracy. Uważaj na delikatne i niebezpieczne rzeczy. Upewnij się, że są one zabezpieczone w odpowiedni sposób. Następnie użyj szczotki z twardym włosiem do zamiecenia podłogi, a miotełki do pozbycia się kurzu i pajęczyn. Następnie użyj dobrego środka czyszczącego do ztarcia powierzchni na mokro. Może to być Cif Brilliance którego możemy użyć zarówno do podłóg jak i półek i innych powierzchni.
Pamiętaj! Używając środków chemicznych należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi ich stosowania. Nawet podstawowe środki czystości wymagają podstawowych środków ostrożności. Warto zaopatrzyć się w rękawiczki ochronne, zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia oraz przechowywać je w miejscu poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

Następnym krokiem jest uporządkowanie garażu.

Stosujemy tutaj zasadę pierwszeństwa dla najczęściej używanych przedmiotów.
Gdy już nasz garaż jest posprzątany czas na to żeby przynieść nasze rzeczy z powrotem. Ale jak zrobić to tak, żeby porządek który planujemy zaprowadzić był trwały? Przeglądając swoje rzeczy zastanów się które są najczęściej przez ciebie używane, a które mniej. Te z pierwszej kategorii powinny być łatwo dostępne. Warto zwrócić też gdzie odruchowo je odkładasz i pomyśleć czy to nie jest miejsce dla nich odpowiednie.
Jeśli przechowujesz w garażu wiele niewielkich narzędzi to zastanów się nad najlepszym sposobem ich przechowywania. Pudełka nie są do tego najlepszą opcją, gdyż czasami by znaleźć coś potrzebnego trzeba przejrzeć całą ich zawartość. Jest jednak kilka alternatyw:
-Samoprzylepne paski magnetyczne, które możesz umocować na dowolnej powierzchni
-tablica z haczykami lub uchwytami w zależności od rodzaju narzędzia i jego kształtu
- wózek warsztatowy w którym nasze narzędzia są umieszczone w odpowiednich przegrodach i szufladach.
Na podobnej zasadzie możemy też przechowywać większe narzędzia. Przyda się nam do tego długa listwa z haczykami na których nasze narzędzia będą powieszone w taki sposób, że łatwo będzie po nie sięgnąć. Drugim sposobem na organizację dużych narzędzi jest użycie desek. Należy przymocować je pionowo do ściany, a następnie połączyć poziomą dzięki czemu nasze narzędzia nie upadną.
Jeśli dobrze uporządkujesz garaż to porządek w nim zaprowadzony będzie bardzo łatwy do utrzymania.
Uporządkowanie garażu pozwoli Ci też zrozumieć, że jest tam więcej miejsca niż myślałeś.
Dodatkowe przestrzeń w pomieszczeniu uzyskamy przez wykorzystanie miejsca na ścianach i suficie. Takie półki można kupić już gotowe, ale ich ceny mogą być naprawdę spore, a do tego możesz potrzebować ich dużo. Ale takie półki można zrobić samodzielnie z drewna i nie jest to tak trudne, jak może się wydawać.
Jak zrobić taką półkę?
Najpierw musimy przyciąć drewno na odpowiednią dla nas długość. Można to zrobić za pomocą ręcznej piłki do drewna lub wyrzynarki do drewna, jeśli taką posiadamy. Następnie należy przygotować podpórki dla naszej półki. W zależności od jej długości może być ich kilka lub dwie w przypadku tych krótszych. Następnie powinniśmy wygładzić nasze drewno za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Podpórki do drewna należy odpowiednio przymocować. Do tego celu można użyć kleju do drewna lub kleju montażowego. Tak sklejoną półkę należy zostawić do momentu wyschnięcia kleju. Aby chronić nasze drewniane meble należy je odpowiednio zabezpieczyć. Możemy do tego użyć lakieru do drewna lub pomalować odpowiednią farbą. Tak przygotowane półki zamocujemy do ściany za pomocą uchwytów meblowych.
Teraz możemy spokojnie je zapełnić. Pudełka z rzeczami należy odpowiednio oznakować i podpisać, co pozwoli nam na łatwiejsze poszukiwania rzeczy. Inne rzeczy o dużych gabarytach, takie jak rowery, możemy przechowywać na suficie. Wieszaki tego typu z windą nie są drogie, a zapewnią nam dużo przestrzeni.
Dodatkowa rada:
Musisz pamiętać, że miejsce na pólkach jest ograniczone, więc może trzeba poszukać dodatkowego miejsca pod nimi? Wystarczą nam do tego zwykłe słoiki w których możemy trzymać gwoździe lub inne drobnostki. Jak? Wystarczy przykręcić wieczna do spodu naszych półek i przykręcić do nich słoiki z naszymi rzeczami.

Aby dobrze zorganizować nasz garaż nie potrzebujemy dużych nakładów pieniężnych ani wyjątkowych umiejętności. Jedyne co nam potrzebne to tak naprawdę czas i pomysłowość. Dzięki nim możemy zyskać pewność, że nigdy nie zabraknie nam miejsca żeby zaparkować samochód, co jest głównym celem garażu.
Podsumowując, głównymi krokami podczas naszego przedsięwzięcia są:
1) Wyjmij wszystkie rzeczy z garażu oraz je posegreguj. Te niepotrzebne możesz wyrzucić lub sprzedać.
2) Posprzątaj! Zamieć podłogi, zetrzyj kurze i pozbądź się pajęczyn.
3) Ułóż przedmioty w zależności od spodnia ich użytku.
4) Mniej potrzebne rzeczy umieść w dobrze oznakowanych pojemnikach
5) Pamiętaj, że możesz wykorzystać przestrzeń na ścianach i suficie do przechowywania dużych rzeczy.